Super Blood Moon eclipse – 28.9.2015

(10 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
 

Sú veci v živote človeka, ktoré má možnosť zažiť len párkrát. Niekedy raz a niekedy ani raz. Napríklad oberačka hrozna, koncert The Wall, prelet kométy, alebo také zatmenie mesiaca :-)

Obaja sme v každodennom víre udalostí skoro aj zabudli, že nejaké zatmenie bude, no keď sme si naštudovali o aký úkaz v pondelok pôjde, vedeli sme, že musíme ísť. Nech sa deje, čo sa deje, jeden druhého sme potiahli. Aj napriek tomu, že nás pondelok čakali pracovné povinnosti a víkend polovica z nás muklovala na oberačke ;-), všetko sme si zariadili tak, aby sme boli v krajine, keď sa to bude diať. Už len vidieť to divadlo musí byť zážitok, urobiť popri tom ešte aj fotku, čo by to celé zachytila bude bonus, ktorý sa dúfam podarí…

Plán, plán, plán. Najprv sme si popozerali kopu fotiek, mrkli sme, čo sa nám páči a povedali sme si akoby sme asi chceli, aby ten astronomický úkaz vyzeral zarámovaný. Bolo treba zistiť, kde bude mesiac od začiatku do konca zatmenia a potom vybrať miesto na horách, ktoré je pre nás dostupné v rozumnej vzdialenosti od Žiliny. Zo všetkých miest, ktoré máme v okolí pochodené a vieme aký výhľad tam je, nám najlepšie vyšiel Podskalský Roháč. Keď sme si presne pozisťovali, čo všetko treba pre fotku urobiť, Paliho návrh bol:“ Spravme jednu spoločnú, lebo sa zamotáme :-)“. Moja odpoveď bola: „Jasné, poďme do toho spolu“.

Zo Žiliny sme vyrazili okolo štvrť na dve a niečo pred treťou sme boli hore na Roháči. Cestou nás sprevádzalo také ručanie, že som sa bál o svoje údy, aby mi ich dajaký jeleň nepopreťahoval (samozrejme myslím behom pred ním). Cesta tam je celkom zaujímavá. Pre tých, čo to nepoznajú, tak na záver sa treba prevliecť cez dieru, popodávať si ruksaky a potom je tam také ľahučké lezenie. No so všetkou výbavou, statívmi a sliderom to bolo jemne náročné. Keď sa Pali visiaci na skale spriečil statívom, čo mal na chrbte ruksaku do škulinky na skale, tak som už len po ňom chcel, aby mi odkázal všetku fototechniku. Keď sme vyšli hore a spýtal som sa ho, že ako to dáme dolu, povedal: „švinským drizgom“. To ma upokojilo, prezliekli sme spotené veci a mohlo sa ísť fotiť. Fotíme spolu už asi cca 5 rokov a furt ma dokáže prekvapiť nejakou tou ľubozvučnou východniarskou prešmyčkou.

Na vznik fotky sme použili tri foťáky. Jeden zaznamenával reálnu polohu mesiaca voči krajine, ďalší samotný mesiac a posledným sme spravili panorámu krajiny tak, aby sa tam dal mesiac napolohovať tam kde reálne bol. Nakoniec ešte ostávalo všetky fotky spracovať. Tento čierny Peter padol na Paliho, keďže ja by som to kvôli iným povinnostiam vôbec nestihol. Niekoľko hodín za počítačom a fotka je hotová.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, ako takú fotku vytvoriť, môžete nám písať otázky. Najbližšie sa tento úkaz (supermoon total eclipse) bude opakovať v roku 2033, takže máme dosť času vám odpovedať ;-) Z výletu sme mali fun a z foto máme radosť a preto (for) to robíme.

Užite si fotku s nami…

(Rišo & Pali)Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*