O nás

Ako kamoši sme sa spoznali v Žiline, ako inak, než sledom náhod a okolností. Jedna z tých náhod bola aj tá, že sme používali rovnakú značku foto-prístrojov, tak nebol problém vymieňať si objektívy a skúsenosti. Ani jeden z nás však nepochádza zo Žiliny a obidvaja sme sa v tomto meste akosi „vyskytli“. Prvé fotovýpravy končili väčšinou chuťou zahodiť celý ruksak s výbavou do jarku. Postupne sa to však začalo vylepšovať a už sme sem tam aj niečo postupne uverejnili. Teraz už vyčkávame na dobré počasie a podmienky, nie že by sme sa neučili nové veci, no už aspoň poznáme zopár pekných miest na fotenie.

Hneď ako je to možné beháme po overených miestach a cez tie škaredšie dni sa raz za čas snažíme nájsť nové miesta. Stále spoznávame okolie Žiliny, no foťáky so sebou berieme všade kam sa pohneme.
Nevenujeme sa však len krajinkárskej fotografií, ale v podstate všetkému čo nás zaujme a keď dlhšie nič neodfotíme tak nás svrbí spúšť ;-). Fotografia je diagnóza, ktorej sme obaja absolútne prepadli a stále objavujeme nové možnosti. A tak v kolobehu otáčanie Zeme okolo svojej osi, využívame všetky príležitosti niečo nafotiť. Fotíme deti, športové a firemné akcie, interiéry a aj svadby.

To najlepšie čo sa nám podarilo doteraz nazbierať nájdete v portfóliu a ak chcete vidieť viac, fotky z jednotlivých akcií a fotení nájdete v galérií.
Fotografiu berieme ako je už v názve „for fun“ (pre zábavu), no robíme ju najlepšie ako vieme. Sme otvorení akýmkoľvek nápadom a požiadavkám. Ponúkame fotografovanie prakticky čohokoľvek čo je v našich silách a možnostiach. Preto nás môžete v prípade záujmu kontaktovať.

Venujeme sa aj časozberným videám a foteniu 360 stupňových panorám.

 

Richard Petrech

Keď som špekuloval čo napísať o sebe, alebo všeobecne čo by malo byť o fotografovi napísané na jeho stránke, tak je to asi celkom škoda slov. Za fotografa by mali hovoriť jeho fotografie. Preto dúfam, že vám fotografie s mojím menom niečo porozprávajú a vtiahnu vás do atmosféry toho, čo som chcel zaznamenať. Čomu sa venujem mimo fotografovania, ako som k fotografii prišiel a akou technikou fotím vôbec nie je dôležité. Dôležité je len to či som aspoň sčasti spokojný s tým čo som vytvoril a či sa moje fotografie niekomu páčia. Technika je len prostriedok, aj keď nie úplne zanedbateľný. Dnes sú síce zrkadlovky omnoho dostupnejšie ako kedykoľvek predtým, žiaľ podiel techniky na dobrej fotke sa preceňuje.

Predsa len pár slov prečo vlastne míňam uzávierku môjho foťáku ;-)

Fotím lebo ma to baví, bavím sa, keď fotím. Najviac ma na fotografii baví, keď môžem niekomu mojimi fotkami spraviť radosť. Keď vidím na ľuďoch ako sa im otvárajú oči a dvíha im kútiky pri pohľade na fotky, ktoré si oni svojou bežnou technikou a znalosťami odfotiť nemôžu a nemajú čas špekulovať nad tým, čo znamenajú všetky tie smiešne číselká na displeji.

Najradšej fotografujem krajinu, šport, reportáž a ľudí. Najviac ma to baví. Hľadať zaujímavé miesta, uhly a svetlo. Nenechám si ale ujsť žiadnu príležitosť nafotiť niečo nové, niečo, čo som ešte nefotil, spôsobom, akým som ešte môj foťák nevyužil.

Najmenej rád robím post-processing. Sedenie za počítačom sa snažím minimalizovať, no nie na úkor kvality. Prehnané úpravy sa mi nepáčia a nie som ich fanúšikom. No proti gustu žiaden dišputát. Fotografia je subjektívna a každému sa môže páčiť niečo iné… Pri potulkách krajinou a prírodou sa riadim heslom „leave no trace“ (nezanechaj stopy). Tak sa mi to zdá správne. Aby aj ten za vami mohol v inom čase odfotiť rovnako neporušenú krajinu ako vy.

 

Pavol Novák

Fotografii sa venujem asi od roku 2007. S počiatku to bolo iba hľadanie čo funguje a čo nefunguje metódou pokus – omyl. Učenie sa a kopec špekulovania. Ale som rád, že som si tým prešiel. Naučil som sa popri tom veľmi veľa. V tejto dobe sa najviac venujem svadobnej fotografii, fotografovaniu rodín, reporáži a v neposlednom rade krajinkárskej fotografii. Ako aj pre mnohých iných fotografov, je aj pre mňa na fotení najkrajšie to, keď čakám a v hľadáčiku sledujem ako plynie čas. Je iba na mne, kedy stlačím spúšť a práve tento moment sa stáva obrázkom. Zachytiť ten správny moment je niekedy zložitejšie ako sa zdá, no pre mňa je každé také fotenie príležitosťou ako sa posunúť a zlepšiť. Ani ja nie som zástancom presoftvérovaných fotiek, snažím sa, aby moje fotografie vyzerali reálne, aby si moji klienti nehovorili „ten vie používať asi všetky funkcie photoshopu“, ale naopak, eliminovat čo najviac drastický zásah softvéru a docieliť jednoduchú a prirodzenú fotku. Mojim cieľom je, aby moje fotografie mali obsah, aby zachytávali ten pravý moment, a aby prinášali radosť.